Genel,  Mitoloji,  Yazalım

Yunan Mitolojisi ve Mitolojik Yaratıklar

Mitolojik Yaratıklar

Yunan Mitolojisi‘nde geçen ve birçok kitaba ve filme konu olan ilginç yaratıklar ve canavarlar sizlerle.

Eğlenceli vakit geçirmenin adresi...

Merak uyandıran, bilgi verici ve eğitici yazılarımı okuyup bu yazılar hakkında düşünürken, fantastik, gizemli ve eğlenceli yazılarımla da sıkıntılarınızı atmanızı ve rahatlamanızı istiyorum.Bu yolculukta beni yalnız bırakmazsanız çok sevinirim, pencerelerimiz sonsuzluğa açılana kadar.


PEGASUS

Yunan  mitolojisinde Perseus tarafından kafası kesilerek öldürülen Medusa’nın kafasından ya da toprağa sıçrayan kanlarından doğduğu gibi iki farklı söylentiye sebep olan kanatlı attır. Beyaz renktedir. Uçarken havada  koşan at gibi  görünen Pegasus doğar doğmaz yeryüzünden  ayrılmış ve tanrıların diyarına uçmuştur ve Zeus’un yıldırımları getirme görevini üstlenmiştir.

 

Nemf (Nymphe)

Yunan  Mitolojisinde yeri  ve denizi  dolduran, bulunduları yerleri koruyan dişi, tanrısal varlıklardır.

Ölümsüz değillerdir ama tanrılar gibi ambrosia yedikleri için çok uzun yıllar yaşarlar ve hep genç ve güzel kalırlar. Mitlerde genellikle perilerin güzelliğine vurgu yapılır.


kerberos

Yunan  mitolojisinde Hades’in yönettiği ölülerin bulunduğu yeraltı dünyasının kapısında bekçilik  yapan üç başlı köpeğe verilen addır.  Genellikle çiğ etle beslenen Kerberos, Yunanca ‘çukur iblisi’ demektir. Dev zincirlerle bağlı olan bu köpeğin görevi yer altına giren ölülerin tekrar yeryüzüne çıkmalarını önlemektir.  Kerberos’un sırtında öldürücü derecede zehirli, sayısız yılan başı vardır. Kerberos özellikle kapıların, eşiklerin ve sınırların bekçisi olarak bilinir. 

 

Mısır Sfenks’lerine göre daha küçük tasvir edilen kadın yüzlü, aslan gövdeli Yunan Sfenks’leri, yoldan geçenlere sordukları bilmeceleri ile bilinirler. Sphinx, Yunanca sfinga ‘boğmak’ ile ilişkilendirilmiştir.


sfenks

Sfenks; kafası koç, kuş veya insan, gövdesi aslan şeklini alan kanatlı bir yaratıktır. Önce Antik Mısır’da rastlanan  Sfenks,  antik Yunan  mitolojisinde de büyük önem taşımıştır.

Mısırca orijinal biçimi “kepes ankh” ya da “yaşayan heykel” anlamında “şeşep ankh”’tır. Mısır sfenksi antik bir efsanevi yaratıktır. Gövdesi uzanan bir aslan ve kafası genellikle bir firavunun kafasının şeklini  alır. Gize  Sfenksi doğuya bakar ve pençelerinin arasında bir tapınak yer alır. Aslan gövdeli, insan başlı bu Sfenks doğan güneşi ve firavun için yeniden dirilişi temsil eder. Yüzünün doğuya dönük oluşu, Güneş tanrısı RA’yı her sabah doğar doğmaz görmesi içindir.

Sfenks, kadim  öğretilerin  kapısından  geçmek  isteyenlere en ünlü bulmacasını sorar: “Hangi  varlık  sabah  dört  ayaküstünde,  öğlen  iki  ayaküstünde ve akşam  üç ayak  üstünde yürür?”  “O yaratık insandır. Çünkü insan bebekliğinde ellerini de ayak gibi kullanarak dört ayak  üzerinde emekler, yetişkin  halinde  iki  ayak  üzerinde yürür ama yaşlandığında yürüyebilmek için bir de baston kullanır yani üç ayaklı olur.” 

 

Typhon

İskandinav  kökenli  olmasına rağmen Yunan Mitolojisi’nde de karşımıza çıkan efsanevi deniz canavarıdır. Anlatılan  efsanelere göre bir ada kadar  büyük,  bir  gemiyi  direk tepesine kadar uzanan kollarıyla devirebilen bu efsanevi deniz yaratığı denizcilerin korkulu rüyasıdır.

 


orman perisi

Yunan mitolojisinde ormanlarda yaşayan ağaç perilerine verilen isimdir (orman perisi de denilmektedir). Yunanca “meşe ağacı”  kelimesiyle  ilişkili olan ağaç perilerinin hayatları yaşadıkları ağaca bağlıdır. Ağaç çürüdüğü (öldüğü) yada kesildiği zaman dryad’ların da hayatları son bulur.

Ormandaki her ağacın bir dryad’ı olduğuna  inanılır, ağaçları korumak gibi görevleri vardır. Dryadlar, insanlarla ilişki kurup, çocuk sahibi olabilirler.

 


medusa

Yunan  mitolojisinde gözlerine bakanı anında taşa çevirdiğine inanılan  yılan saçlı, keskin dişli, dişi bir varlıktır.

Atina’ daki  Athena tapınağında; Sthenno, Euryale ve Medusa isminde üç kız kardeş yaşardı. Bu üç kız kardeşten sadece Medusa(Medusaise)  ölümlüydü. Medusa, çok güzel bir genç kızdı. O kadar güzeldi ki tanrıçalar Medusa’yı kıskanır, tanrılar da peşinde koşardı. Denizler tanrısı Poseidon, Medusa’ya karşı hayranlık beslese de bunu her zaman kendisine sakladı ve bir gün Medusa’nın güzelliğine dayanamayan Poseidon, Athena’nın tapığınağında Medusa’ya zorla sahip oldu. Bu olaydan haberdar olan ve kıskançlıktan gözü dönen Athena, Medusa ve kardeşlerini Gorgon denilen korkunç canavarlara dönüştürdü. Medusa çirkin, yılan saçlı bir yaratığa dönüştü ve ona bakmaya çalışan kim olursa taşa çevirdi.

 


Hidra

Yunan mitolojisinde anlatılan ve çok başlı bir yaratık olan Hydra’nın nefesi bir insanı öldürecek kadar zehirlidir. Babası Typhon annesi canavarların tanrıçası Ehidna (birtakım kaynaklarda annesi Styx) olan Hydra(Hidra)’nın Lerna gölündeki yuvası, ölülerin dünyası ile insanların dünyası arasındaki kapının tam ağzında yer alır. Hidra ise bu kapının bekçiliği görevini üstlenmektedir.

Nefesi ve zehri ölümcül olan Hidra karşısına çıkan herkese karşı üstünlük kurar ve kesilen her bir başın yerine iki tanesinin çıkması Hidra’yı öldürmeyi zorlaştırır. Bu tehlikeli ve ölümcül yaratığın ölümü Herkül’ün elinden olmuştur. Herkül yılanın bir kafasını kestiğinde yerine iki tane çıktığını fark edince Athena’nın yardımıyla kestiği kafaları meşale ile dağlar. Hidra’yı bu şekilde etkisiz hale getirmeyi başarır.

himera ( kimera)

Kimera “Chimaira“,  bir  canavardır.  Ehidna ile Typhon’dan meydana gelen, ağzından  ateş püskürten,  büyük,  hızlı  ve güçlü, bir aslan, bir keçi ve bir de yılan başına sahip, ön kısmı aslan, orta kısmı keçi ve arka kısmı bir yılandır. 

gorgonlar

Yunan  mitolojisinde dişleri keskin, başlarında canlı yılanlar olan dişi canavarlardır.  Gorgo kökü  Yunancada “korkunç, berbat” demektir. Gorgonlar üç kız kardeştirler. Bunlar Medusa, Euryale ve Stheno’dur. Efsaneye  göre  gözlerine bakanı taşa çevirirler fakat bunu yapabilen sadece Medusa’dır. Medusa içlerinde tek ölümlü olandır.


kikloplar

Alınlarının  ortasında tek bir tane göze sahip olan devlerdir. İnatçılıklarıyla bilinirler. Kaba  kuvvetleri sebebiyle demircilik, taş ustalığı gibi ağır işlerle uğraşırlar. Uranos tarafından Tartaros’a hapsedilen Kikloplar çok çirkin ve oldukça güçlüdürler. Titanlar Savaşı sonrasında Zeus tarafından özgürlüklerine kavuşturulmuşlardır. Percy Jackson ve Olimposlular yazımda tanıttığım seride kikloplar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Minotor

Yunan Efsanesi olan Minotor, öykü kısmı daha iyi anlaşılsın diye üç bölüme ayrılabilir. Girit adasındaki güçlü kral Minos, gücünü  kanıtlamak  için  denizler  tanrısı  Poseidon’dan ona kurban etmek üzere bir boğa vermesini ister.  Posedion  çok güzel beyaz bir boğayı  Minos’a  verir fakat  hayvan Minos’un  hoşuna  gider  ve Minos, boğayı kurban etmez istemez. Başka bir boğayı kurban eder. Poseidon kralın sözünü tutmadığını fark ettiğinde öyle sinirlenir ki, Minos’un  karısını boğaya âşık eder. Minos’un  karısı Pasiphae, boğayla çiftleşir. Boğa başı ve kuyruğuna sahip ama insan bedenli Minotor doğar. Minotor insan etiyle beslenmektedir. Herkese zarar veren bir yaratıktır ve bunun üzerine Labyrinthos adlı, içinden kimsenin çıkamayacağı yapıya kapatılır

Yunan  mitolojisinde  yarı  insan-yarı boğa olan yaratığın kafası boğa gövdesi insan şeklindedir.  Farklı dillerde Minotaur, Minotauros gibi benzer isimlerle adlandırılsa da özgün kelime Minotor’dur  ve Yunanca “Minos’un Boğası” anlamına gelir.

yazılarım

Sanat Pencerem adlı sitemi keşfetmeye hazır mısınız? Tek yapmanız gereken tıklamak ve kendinizi kelimelerin gücüne bırakmak.

Mitolojik Yaratıklar

Mitolojik Yaratıklarla ilgili daha fazla görsel sizlerle 

Ne düşünüyorsunuz?

%d blogcu bunu beğendi: