Yunan Mitolojisi -Tanrılar
Genel,  Mitoloji,  Yazalım

Yunan Mitolojisi ve Tanrılar

Yunan Mitolojisi – Yaratılış Süreci

Yunan mitolojisini en çok edebi kaynaklar sayesinde biliyoruz. Bu kaynakların başında Hesiodos Theogoniası, Homeros Ilyada ve Homeros Odysseia destanları gelir.

Yunan mitolojisi, kuşaklar boyu aktarılmış olan hikayelerden oluşur. Antik Yunan’da evrenin yaratılış süreci, tanrı, tanrıça ve kahramanların yaşayışlarını, inançlarını konu edinen hikaye ve öğretileri içerir.

Dünyanın Yaratılışı

Theogonia’ya göre, Yunan mitolojisinde başlangıçta Khaos vardır.  Var olan sadece gecedir, ötesi sessizlik, sonsuzluk, boşluk ve karanlıktır. Bu hiçlikten;

 • Gaia: Toprak Ana (yeryüzü)
 • Tartaros: Ölüler Ülkesinin En Derin Yeri ( cehennem benzeri yer altı dünyası)
 • Eros: Aşk Tanrısı
 • Erebos: Yer Altı Karanlığı ( kör karanlık)
 • Nyx: Gece
 • Esir: Dünyayı saran ışıklı tabaka
 • Hemera: Gün

meydana geldi.

Gaia (yeryüzü), kendiliğinden Uranus’u (gökyüzü) ve Pontus’u (denizler) doğurdu. Gaia’nın Uranus ile birleşmesinden altısı erkek, altısı dişi olmak üzere; Okeanos, Krios, Hyperion, İapetos, Koios, Kronos ve altı dişi tanrı, Theia, Rhea, Themis Phoebe, Tethys, Mnemosyne. Böylece ilk on iki titan meydana geldi.

Gaia’nın Pontus ile birleşmesinden deniz tanrı ve tanrıçaları oluştu. Üç erkek deniz tanrısı, Nereus, Phorkys, Thaumas ve iki dişi tanrıça isimleri Eurybia ve Keto’dur.

Yunan Mitolojisi -Tanrılar

Yunan mitolojisi Titanlarını, tek gözlü Kiklopların ve elli başlı, yüz kollu Hekatonkheirlerin doğumu izledi. Üç kiklop; Brontes (Gök Gürültüsü), Steropes (Şimşek), Arges (Yıldırım) ve yüz kollu olarak tanımlanan Hekatonkheirler, Kottos, Briareus, Gyes doğdu.

Korkunç görünümlü oğullarından tiksinen ve onların kendi iktidarını elinden alacağından çekinen Uranus, Kiklopları da Hekatonkheirleri de (Güç, Öfke ve Dehşet) yerin yedi kat dibine, Tartaros‘a tıktı. Uranus’ün bu yaptığı karşısında Gaia oğlu Kronos‘u babasına karşı kışkırttı. Uranus’un erkeklik organını bir orakla kestikten sonra babasının yerini alan Kronos, kız kardeşi Rhea’yı kendine eş seçti ve Titanların başına geçti.

Uranus’un toprağa saçılan kanlarından;

 • Erinsyler (Öç tanrıçaları)
 • Gigantlar (Devler)
 • Orman Perileri
 • Denize düşen erkeklik organından ise Aphrodite doğdu.
aphrodite

Kronos'un sonu ve Olimposluların Doğuşu

Uranus’a yaptığının kendisine de yapılacağını düşünen Kronos, doğan çocuklarını teker teker yedi. Rhea, oğlu Zeus doğduğunda onu sakladı, onun yerine kocasına bir taş götürdü. Kronos, çocuğu yerine bu taşı yedi. Fakat tanrılar ölümsüzdü,  Kronos’un midesinde büyümeye devam ettiler.

Kronos'un çocuklarını yemesi

Zeus büyüdüğünde babası Kronos’a kusturucu bir içki içirdi. Kronos, yediği bütün çocuklarını kustu. Daha sonra Zeus, babasına meydan okudu ve savaş açtı. Kardeşlerinin ve Tartaros‘dan kurtardığı Kiklopların yardımıyla adına Titanlar Savaşı adı verilen savaşta babasını alt etmeyi başardı. Zeus, tanrılar tahtına oturdu ve Tartaros’a, Kronos’la birlikte, tüm diğer Titanları gönderdi.

 

Yunan mitolojisi ve tanrılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Yunan Mitolojisi, Tanrıları ve Özellikleri yazıma da bakmanızı öneririm.

3 Yorum

Ne düşünüyorsunuz?