stray kids
Genel,  İnceleyelim,  Sanatçı

Stray Kids: Yeni, Farklı ve Yetenekli:

Stray Kids adını hiç duydunuz mu?

               Son zamanlarda adına sıkça rastladığım, sekiz üyesi ile tamamı erkeklerden oluşan bu müzik grubundan bahsedeceğim. İlk olarak Mnet kanalının düzenlediği Kingdom adlı yarışmada karşıma çıkan grubun şöhret basamaklarını bu denli hızla çıkması hayranlık uyandırıcı. Müzikleri, dansları, hal ve tavırları, giyim ve kuşamlarıyla yeni ve farklı olduklarını fazlasıyla hissettiriyorlar. Yaşları itibariyle yanaklarından tutup sıkacağınız sevimlilikteki üyeler, sahnede dikkat çekici performanslarıyla göz dolduruyor.

“Stray Kids all around the world” sloganıyla sahnelerde boy gösteren Güney Kore’li grup, dünyanın gözdesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Karşınızda Stray Kids’in yetenekli üyeleri.

Yükselen Bir Grup: Stray Kids

Stray Kids (Korece: 스트레이 키즈), Güney Koreli erkek müzik grubudur. Resmi çıkışını 2018 yılında I AM NOT ile yapan grup, SKZ olarak da bilinir. “STAY” grubun hayranları için kullanılan isimdir.

Grup üyeleri: Bang Chan, Changbin, Han, Hyunjin, Felix, Lee Know, Seungmin, I.N ve Woojin’dir. 2019 yılında Woojin gruptan ayrıldı.

Stray Kids
Stray Kids all around the world

Stray Kids Hakkında

2017’de JYP Entertainment tarafından Ağustos ayında düzenlenen yarışma programıyla kurulan grubun, yarışmanın ön gösterimi öncesi şirket tarafından “Hellevator” isimli şarkısı yayınlanmıştır. Yarışma devam ederken dördüncü bölümde Lee Know, sekizinci bölümde ise Felix’in elenmesine rağmen dokuz üyeyle grubun çıkış yapması kararlaştırılmıştır.

Grubun çıkış öncesi “Mixtape” isimli albümü ve 8 Ocak 2018’de “Beware” adlı ikinci şarkısının performans videosu yayınlandı. Albüm, Billboard’s World Albums ve Goan Album Chat listelerinde ikinci sırada yer aldı. “District 9” şarkısı ile I AM NOT EP’sini yayınlayarak resmi çıkış yapan Stray Kids, bu şarkı ile 24 saatte en çok izlenen çıkış videosu rekoruna ulaştı. I AM NOT EP’sindeki diğer şarkılar içinde “Mirror” performans videosu ile “Grow Up” müzik videosu da yayınlananlar arasındadır.

Stray Kids, “God’s Menu” şarkısı ile 2020’ de Go Live adlı ilk stüdyo albümlerini yayınladı. “Back Door” adlı şarkı ile iki müzik programı ödülü kazandı.

2020 Mnet Asya Müzik Ödülleri sırasında Stray Kids’in Mnet’in Yarışma programı Kingdom’a katılacağı açıklandı. Yarışmada Stray Kids ile The Boyz, Ateez, BtoB , Ikon ve SF9 gibi erkek gruplar yer almaktadır. (Kingdom yarışmasını birincilikle tamamlayan Stray Kids oldu.)

Stray Kids, ilk resmi hayran buluşmasını 20 Şubat 2021’de Stray Kids 1st #LoveSTAY ‘SKZ-X’i, V Live platformunda gerçekleştirdi.

Grup Üyeleri

Bang Chan

 

Gerçek Adı: Cristopher Bang

Sahne Adı: Bang Chan (방 찬)

Doğum Tarihi: 3 Ekim 1997

Kan Grubu: 0

Boyu: 171cm

Gruptaki Pozisyonu: Lider, rapçi, vokal, yapımcı (söz yazarı, 3RACHA)

 

        3RACHA adlı çıkış öncesi bir grubun üyesi olan Bang Chan, Avustralya’nın Sydney kentinde doğdu. 2010 yılında Avustralya seçmelerini kazanarak JYP’ye girdi. Uzun süre stajyerlik yapan Chan, gitar ve piyano çalıyor. Şarkıların yapımında etkin olarak görev alan Chan, ayrıca bir söz yazarı.

Gerçek Adı: Han Ji-sung

Sahne Adı: Han (한)

Doğum Tarihi: 14 Eylül 2000

Kan Grubu: B

Boyu: 169 cm.

Gruptaki Pozisyonu: Rapçi,vokalist,yapımcı

 

        Güney Kore’de Incheon Şehri’nde doğdu. Bir dönem Malezya’da bulunan Han, iyi derecede İngilizce konuşuyor. Chan ve Changbin’in olduğu 3RACHA grubunun bir üyesiydi. Üç yıl stajyerlik yaptı. Sesleri taklit edebiliyor. Şarkıların hazırlık sürecinde de etkin rol oynuyor. Çizim yapmak da yetenekleri arasında kendini gösteriyor.

changbin

Gerçek Adı: Seo Chang Bin

Sahne Adı: Changbin (창빈)

Doğum Tarihi: 11 Ağustos 1999

Kan Grubu: 0

Boyu: 167 cm.

Gruptaki Pozisyonu: Rapçi,yapımcı

   

        Güney Kore’nin Yongin şehrinde doğdu. İki yıl stajyerlik yaptı. Chan ve Han ile 3RACHA grubunun bir üyesiydi. Yetenekleri arasında rap yapmak ve şarkı sözü yazmak da var. Hızlı konuşulmasıyla biliniyor.

 Gerçek Adı: Lee Min Ho

Sahne Adı: Lee Know (리노)

Doğum Tarihi: 25 Ekim 1998

Kan Grubu: 0

Boyu: 172cm

Gruptaki Pozisyonu: Dansçı,rapçi, vokal

 

lee know

        Ailenin tek çocuğu olan Lee Know’un doğum yeri Gimpo’dur. Gimpo Jeil Teknik Lisesi’nde okudu. BTS grubunda birkaç kez arka dansçı olarak görev alan Lee, dans etmeye ortaokuldayken başladı.1 yıllık stajyerliğin ardından Stray Kids’de çıkış yaptı.

        2018’den beri Stray Kids’in ana dansçısı ve üyelerinden biridir.  

seungmın

 

Gerçek Adı: Kim Seung-min

Sahne Adı: Seungmin (승민)

Doğum Tarihi: 22 Eylül 2000

Kan Grubu: A

Boyu: 178 cm.

Gruptaki Pozisyonu: Vokal

 

        Seul kentinde doğan Seungmin, Cheongdam Lisesi’nde eğitim gördü. JYPE’nin 13. Açık Seçmelerinde ikincilik kazandı ve 2017’de JYP’ye katıldı. Bir dönem Amerika’nın Los Angeles eyaletinde yaşadı.

        2018’den beri Stray Kids’in vokali ve grup üyelerinden biridir.

Gerçek Adı: Yang Jeong-in

Sahne Adı: I.N (아이엔)

Doğum Tarihi: 8 Şubat 2001

Kan Grubu: A

Boyu: 172 cm.

Gruptaki Pozisyonu: Vokal, Maknae (Grubun en küçük üyesi)

Stray kids grup üyeleri

        Güney Kore’nin Busan kentinde doğan I.N, müzik eğitimini SOPA’da aldı. Yedi yaşındayken çocuk modellik yaptı. 2 yıl stajyerliğin ardından Stray Kids’de çıkış yaptı.

Stray Kids üyelerinin I.N’e verdiği takma isimlerden bazıları: Desert Fox, Spoon Worm Yang, Bean Worm.

Hyunjin

 

Gerçek Adı: Hwang Hyun Jin

Sahne Adı: Hyunjin (현진)

Doğum Tarihi: 20 Mart 2000

Kan Grubu: B

Boyu: 179 cm.

Gruptaki Pozisyonu: Dansçı,rapçi, Grubun yüzü

        Güney Kore, Seul doğumlu Hyunjin, ailenin tek çocuğu. Bir süre Las Vegas’ta yaşadı. Seul’de Sahne Sanatları Okulu’na katıldı ve dans eğitimi aldı. (2019 Şubat’ta mezun oldu.)

“Kkami” adını verdiği bir köpeği var. Spor yapmayı, dans etmeyi kitap okumayı seviyor. 

Gerçek Adı: Lee Felix (Kore adı: Lee Yong-bok)

Sahne Adı: Felix (필릭스)

Doğum Tarihi: 15 Eylül 2000

Kan Grubu: AB

Boyu: 171 cm.

Gruptaki Pozisyonu: Dansçı,rapçi

 

        Felix, Avustralya’nın Sydney kentinde doğdu. Sydney’de özel Katolik Okulu St. Patrick’s Marist Koleji’nde eğitim gördü. Kendisi bir Katolik. 1 yıl stajyerlik yaptı. İngilizce konuşabiliyor.

        MNet kanalının “Stray Kids” programında elendi fakat dokuzuncu bölümün sonlarına doğru geri döndü.

Ne düşünüyorsunuz?