Genel,  Mitoloji,  Yazalım

Taşa Çeviren Güzellik

Güzelliği Başına Bela Medusa!

     Atina’ daki  Athena tapınağında; Sthenno, Euryale ve Medusa isminde üç kız kardeş yaşardı. Bu üç kız kardeşten sadece Medusa (Medusaise) ölümlüydü. Medusa, çok güzel bir genç kızdı. O kadar güzeldi ki tanrıçalar Medusa’yı kıskanır, tanrılar da peşinde koşardı. 

     Medusa kendini Athena’ya hizmete adamıştı fakat Tanrıça Athena onu çok kıskanırdı. Çünkü Athena, Poseidon ile birlikteydi. Denizlerin tanrısı Poseidon ise Medusa’ya hayrandı ve onu aklından bir türlü çıkaramıyordu. Bir gün Athena’nın tapınağında Medusa’ya zorla sahip oldu.  

medusa

Güzelliğiydi Laneti! 

     Aldatıldığını öğrenen Athena, öfkesi ve kıskançlığından Medusa’nın zümrüt yeşili gözlerini  iki siyah kuyuya, ipek misali uzun saçlarını da tıslayan yılanlara çevirir. Bunları yapmasına rağmen bir türlü kıskançlığı geçmeyen Athena, Medusa’nın gözlerine bakan herkesin taşa dönüşmesini sağlar ve onu bir adaya sürgün eder. 

     Aradan zaman geçer ama Athena’nın kıskançlığı geçmez ve  Perseus‘la (üvey kardeşi) işbirliği yaparak Medusa’nın kafasını kesmeye karar verir. Medusa’nın yaşadığı adaya gelen yarı Tanrı, bakışlarıyla taşa çeviren, kimselerin yenemediği bu şeytani canavarı alt etmeyi başarır. Elindeki kalkanı ayna gibi kullanarak Medusa ile göz göze gelmeden yeteri kadar yaklaşır ve tek bir kılıç darbesi ile yılanlarla doldurulmuş kafayı gövdesinden ayırır. Daha sonra Perseus, Medusa’nın başını Athena’ya verir. 

     Medusa, Poseidon’un kendisine zorla sahip olduğunda hamile kalmıştır. Perseus’un kılıcı Medusa’nın kafasını bedeninden ayırdığında Poseidon’un çocukları Pegasus ve Chrsyar, Medusa’nın cansız bedeninden dışarı çıkarlar.

Perseus ve Medusa

     Kökeni M.S 1. yüzyıla  kadar uzanan, mitolojide “Gözlerine bakan kişileri taşa çeviren, yılan saçlı, dişi canavar” olarak bilinen Medusa’nın figürlerine, İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı’nda ve Aydın’ın Didim ilçesindeki Apollo Tapınağı’nda rastlayabilirsiniz. 

Ne düşünüyorsunuz?

%d blogcu bunu beğendi: