Genel,  Mitoloji,  Yazalım

Sonsuz Uyku, Sonsuz Aşk!

İLK görüş

Belki daha önce duymuşsunuzdur, Latmos(Beşparmak) Dağlarında Ay Tanrıçası Selene ve çoban Endymion‘un hikayesini. Duymayanlar için bu güzel efsaneyi sizlerle paylaşacağım. Arkanıza yaslanın ve bu muhteşem bir o kadar da hüzünlü aşk efsanesinin keyfine varın.

Her gece iki atın çektiği gümüş arabasıyla gökyüzünde dolaşan güzel Ay Tanrıçası yeryüzünü seyre dalar. Çok özenir ölümlüler gibi olmaya ama o bir tanrıçadır. Bu dileğinin gerçekleşmesi imkansızdır. Bir gece, her geceki gibi gökyüzüne süzüldükten sonra yer yüzünü seyretmeye başlar ve Endymion’u görür.

Endymion

Endymion; Latmos dağlarında sürülerini otlatan, ara sıra kaval çalan yakışıklı bir çobandır. Bafa gölünün kenarında koyunlarını otlatıp dinlendirirken, kavalıyla da kimi zaman neşeli kimi zaman da acılı nağmeler yankılanır gölün çevresinde.

Selene’nin Bafa gölünün ışıltılı sularından gökyüzüne doğru yükselip Latmos dağını ışıklarıyla sarmasını izler çoban Endymion. Her gece bu güzelliği izleyen çoban bir süre sonra Tanrıça ’ya âşık olur.

SELENE

Selene de çobana âşık olmuştur.

Sevgililer bütün gece, gün ağarana kadar birlikte vakit geçirirler. Şafak geldiğinde ise Selene’nin gitme vakti gelir.

Selene sevgilisiyle olmak ister ancak Olimposlu tanrılar Selene’ nin bir ölümlüye olan aşkından hiç hoşlanmaz ve tanrı Zeus’e şikayet ederler, Endimiyon’ un cezalandırılmasını isterler.

aşk uykusu

Zeus bu söylenenler üzerine çobanın olduğu yere gider ve  o gece Selene’ nin saf aşkına şahit olur. Ceza vermekten vaz geçer ve Endymion’a derin, hiç uyanmadığı, ölümsüz olarak kalabileceği bir uyku armağan eder.

O günden sonra, Bafa gölü üzerinde ay ışığı her yükseldiğinde Selene hala derin derin uyuyan, yakışıklı çobanı ziyaret etmeye devam eder.

(Yandaki videoda ilginç anlatımıyla Selene ve Endymion’un hikayesini Fatih M. Güneş’ten dinleyebilirsiniz.)

Videoyu oynat

Homeros kaynaklarında Selene ve çoban
Endymion'un aşkından bahseden dizeleri:

Parlak ayın çevresinde sayısız yıldız,
Rüzgarsızken duru gökyüzü,
Nasıl yanarsa ışıl ışıl.
Bütün doruklar, sivri kayalar ve çayırlar,
Nasıl serilirse göz önüne,
Gökler yırtılıp da açılır,
Tekmil yıldızlar görünür,
Ferahlar yüreği çobanın...


Derler ki, Bafa gölü ve Beşparmak Dağları hala Selene'nin muhteşem ışıklarını yansıtmaya devam ediyor…
Sanat pencerem
Küçük Penceremin Açıldığı Büyük Dünya

İlginç değil mi?

Bu efsane ile ilk karşılaştığımda aklıma çocukken sürekli izlediğim bir çizgi film geldi. Kaç yaşına gelirsem geleyim hala izlemekten hoşlandığım bir yapım. Sizin de aklınıza geldi mi? Sailor moon (ay savaşçısı )…

Ne düşünüyorsunuz?

%d blogcu bunu beğendi: