Genel,  İnceleyelim,  Kitap

Percy Jackson ve Olimposlular Serisini Okumadınız Mı?

Yunan mitolojisine eğlenceli bir şekilde girmeye hazır mısınız?

     Daha önce okumayanlar, varlığından bile haberdar olmayanlar için severek birkaç defa okuduğum Percy Jackson ve Olimposlular serisinden bahsedeceğim.

     Hem mitolojideki belli başlı karmaşık akrabalık ilişkilerini eğlenceli bir yoldan öğrenirken hem de roman okuyarak iyi vakit geçirmenizi sağlayacak bu seri yayımlandığı 2005 tarihinden günümüze kadar olan süreçte sadece Amerika’da otuz milyonu aşan satış rakamlarına ulaşmıştır. Rick Riordan‘ın kaleme aldığı bu seri dünya genelinde birçok dile çevrilmiştir.

Percy Jackson ve Olimposlular serisi
Percy Jackson ve Olimposlular serisi

     Bu 17 ödüllü roman serisi toplam beş kitaptan oluşuyor. Percy Jackson ve Olimposlular serisi beş kitapta bitmesine rağmen, Rick Riordan hem bağlantılı hem de yeni olan Olimpos Kahramanları serisine başlamıştır. Serinin tüm kitapları dilimize de çevrilmiş ve yayınlanmıştır.

Serinin Kitapları;

  • Şimşek Hırsızı,
  • Canavarlar Denizi
  • Titan’ın Laneti
  • Labirent Savaşı
  • Son Olimposlu

     Percy Jackson ve Olimposlular, Yunan mitolojisine farklı bir yönden bakması ile dikkat çeken bir roman serisidir. O halde Percy Jackson ve Olimposlular’ı tek tek inceleyelim.

Şimşek Hırsızı

Şimşek Hırsızı
Şimşek Hırsızı

     Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan Tanrıları’nın hâlâ hayatta olduklarını söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız? Bir de peşinize mitolojik efsanelerdeki canavarlar düşse ne yapardınız? Percy’nin yaptığını mı?

     Işte karşınızda Percy Jackson. On iki yaşında, Hiperaktif, Okuma yazmada sorunları olan ve başı beladan bir türlü kurtulmayan bir çocuk! Peşine takılan, ne olduklarını bir türlü anlayamadığı birtakım doğaüstü yaratıklar da cabası! Bütün bunların sebebi aslında babasının bir Yunan Tanrısı olması, Fakat sorunları çözmek tamamen Percy’ye kalmış durumda. Serinin bu ilk kitabında Percy kendini ispatlamak için Zeus‘un çalınan şimşeğini bulup hırsız olmadığını herkese göstermek zorunda kalıyor. Yıllardır görmediği babasıyla yüzleşmesi ve tanrılardan bile çok daha güçlü bir hazineyi ortaya çıkarması ise apayrı bir hikaye!

Canavarlar Denizi

Canavarlar denizi
Canavarlar denizi

     Percy‘nin tuhaf macerası devam ediyor! Bu sene geçen seneye oranla epey sakin geçmişti, Meydana bir tane bile canavar çıkmamıştı. Fakat bir yakantop oyunu her şeyi alt üst etmeye yetti. Serinin bu ikinci kitabında melez kampının sihirli sınırının zayıflaması herkesi dehşete düşürüyor, Birisi çok zalim bir planı uygulamaya koydu bile. Percy ve melez arkadaşları bu işe el atmazlarsa yarı- tanrıların bu güzel sığınağı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya! Canavarlar Denizi‘ne uzun bir yolculuk ve büyük aile sırları Percy’nin hayatını cehenneme çevirecek. Bir Yunan Tanrısı‘nın oğlu olmak bir şeref mi yoksa bela mı, işte bu kitapta belli olacak.

Titan’ın Laneti

Titan'ın laneti
Titan’ın laneti

     Yunan Tanrıları’nın ve melezlerin dünyası çok büyük bir savaşa hazırlanıyor. Bu savaş her şeyi yakıp yıkacak, Geri dönülmesi olanaksız sonuçlar doğuracak Bir savaş olabilir! Percy‘nin şimdi kendisi gibi güçlü dostlarına ihtiyacı var, Yeni tanıştığı gizemli melez kardeşler ona destek mi olacaklar köstek mi?

     Titanların efendisi Kronos en büyük tuzağını kurdu, Tanrıları ve melezleri bekliyor! Serinin bu üçüncü kitabında Percy bu güne kadarki en korkunç gerçekle yüzleşiyor: Titan’ın Laneti. Bu lanete sadece çok güçlüler karşı koyabilirler, Peki Percy bunu başarabilecek mi?

Labirent Savaşı

Labirent Savaşı
Labirent Savaşı

     Percy, yeni okulunun düzenlediği alıştırma gezisinin eğlenceli olacağını zaten düşünmüyordu. Eski bir ölümlü tanıdıkla beraber iblis ponpon kızlarla mücadele etmesi gerekince bu gezi iyice içinden çıkılmaz hale geliyor.

     Olimposlular ile kötü titan lordu Kronos arasındaki savaş gittikçe körükleniyor. Her an istilaya açık durumdaki melez kampı bile artık sihirli sınırlarıyla bir zamanlarki güvenli yer değil. Titan ordusunun baskınını engellemek için Percy Ve diğer melez dostlarının karanlık bir labirentten geçmesi gerekiyor, Her bir köşesinde başka kötü sürprizler bekleyen, sürekli yenilenen, üstelik canlı bir labirentten.

Son Olimposlu

Son Olimposlu
Son Olimposlu

     Şanslarının çok az olduğunu bilmelerine rağmen, melezler bütün bir sene boyunca titanlara karşı verecekleri savaş için hazırlık yaptılar. Kronos‘un ordusu artık her zamankinden çok daha güçlü; ve gücü, safına kattığı her tanrı ve melezle birlikte daha da büyüyor.

     Olimpos‘un tanrıları her yeri yakıp yıkan Tayfun‘la uğraşadursun, Kronos neredeyse savunmasız kalan Olimpos‘a, New York’a yürüyor. Şimdi bütün iş Percy ve melez ordusuna kalmış durumda.

     New York Times çok satanlar listesinin müdavimi olan bu serinin son kitabında Percy‘nin yıllardır beklenen on altıncı yaş kehaneti açığa çıkıyor. Batı medeniyeti, Manhattan sokaklarında büyük bir savaşla karşı karşıya ve Percy belki de kendi kaderine karşı savaşıyor olmanın korkusuyla yüzleşiyor.

Yunan mitolojisi ilginizi çekiyorsa;

Yunan Mitolojisi ve Tanrılar, Yunan Mitolojisi Tanrıları ve Özellikleri yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?