Kış Gecelerini Isıtacak 5 Kitap
Genel,  İnceleyelim,  Kitap

Kış Gecelerini Isıtacak 5 Kitap

Kitap okumak bazen başlı başına hayat kurtarır. Özellikle ne yapacağımızı bilmediğimiz yorucu günlerin sonunda.

Uzun kış gecelerinde zaman geçirmek bazen sıkıcı bir hale gelir. Battaniyenin altında bir kanepeden diğerine geçerken, kumanda elimizde kanal kanal dolaşırken zaman kaplumbağa hızında ilerler. Yapacak bir şeyler bulmak umuduyla arama motorlarına, ‘Ne yapsam?’ diye en az bir kere aratmışızdır. İşte, bu yazı, kış gecelerinin daha eğlenceli geçmesi için ortaya çıktı.

Elinize kahvenizi alın, müzik açın ve evinizin en sevdiğiniz köşesine geçin. Dışarıyı gören bir yer daha muhteşem olur, tabii ki. Geriye, kış gecelerini ısıtacak 5 kitabı okumak kalıyor.

Kış Gecelerini Isıtacak Romantik Kitaplar

1. Aşk ve Gurur

Kış gecelerini ısıtacak 5 kitaptan ilki, 18.yy. döneminde geçen Aşk ve Gurur.

Aşk ve Gurur

Bu romantik eser, Jane Austen tarafından kaleme alındı. Zengin ve kibirli bir adam olan Fitzwilliam Darcy ile orta tabaka bir ailenin beş kızından biri olan Elizabeth Bennett arasında geçen aşkı konu alıyor. Ön yargılar ve gururla çevrelenmiş bu iki kişinin çekişmeli ilişkileri başlar. Neticesinde ise aşk kaçınılmaz olur.

Aşk ve Gurur, karşısında tüm olumsuz düşüncelerin yıkılacağı bir aşkı psikolojik tahlillerle anlatan klasikleşmiş bir eser.

2. Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin büyük ilgi gören eserlerinden biridir. 1943 yılında yayımlanan bu romantik roman, kış gecelerini ısıtacak 5 kitaptan ikincisi.

Kürk Mantolu Madonna

Babası nedeniyle Berlin’e giden Raif Efendi oradaki hayata alışmaya çalışır. Bulunduğu muhiti araştırdığı bir gün, bir sanat galerisine gider ve orada gördüğü tabloya hayran olur. O günden sonra her gün galeriye giderek tablodaki kadını saatlerce seyreder. Galerinin kapatılacağı gün Raif Efendi, günlerce portresini izlediği kadınla karşılaşır.

3. Senden Önce Ben

Senden Önce Ben, aşkın mucizesini gözler önüne sererken kırık bir duygunun içinizde dolaşmasına neden olacak bir eser. Jojo Moyes tarafından kaleme alınan bu eser, kış gecelerini ısıtacak 5 kitap arasında üçüncü sırada yer alıyor.

Senden Önce Ben

Kitap, Lou ve Wiil’in aralarındaki ilişkiyi konu alıyor. Lou, sıradan bir hayatı olan ama pozitif bir kızdır. Will ise zengin, hayatı yaşamayı seven ama bir kaza sonucu sandalyeye mahkum olmuş bir adamdır. Neşeli ve pozitif olan Lou, hayatla tüm bağlarını koparmak isteyen Will’e bakıcılık yapmaya başlar. Zor bir şekilde başlayan ilişkileri aşka dönüşürken başka sorunlar gün yüzüne çıkar.

‘Aşk tüm engelleri aşardı.’ sözünü tekrar gözden geçirmenize neden olacak bu romantik kitap, yayımlandığı andan itibaren çok ilgi gördü. Ayrıca, 2016’da senaryoya uyarlanarak filmi çekildi. Kitabın sonunda, ‘Neden?’ diye bağırmak isteyebilirsiniz. Tavsiyem, son sayfaları yalnız okumanızdan yanadır.

4. Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil’in yazdığı ‘yasak aşk’ temalı bir romandır. Televizyon dizisine uyarlanan eser birçok kesimi etkisi altına aldı. Yapımda Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ başrolleri paylaşmıştır. Kış gecelerini ısıtacak 5 kitap arasında dördüncü sırada bu tartışmalı aşkı ele alıyoruz.

Aşk-ı Memnu

Kitap, Firdevs Hanım’ın kızlarından Bihter’in kendinden yaşça büyük ama zengin bir adam olan Adnan Bey’le evlenmesini konu alır. Adnan Bey, Bülent ve Nihal adında iki çocuğu ve yeğeni Behlül’le yaşamaktadır. Bihter yalıya yerleşir. Bir süre sonra evliliğinden sıkılmaya başlayan Bihter ile uçarı ve heveskar olan Behlül arasında başlayan yakınlaşma yasak aşka dönüşür.

Aşk-ı Memnu romanında Halit Ziya Uşaklıgil bir yandan yasak aşk çevresinde gelişen olayları anlatırken, diğer yandan karakterlerin psikolojik tahlillerine değinmiştir. Roman, Türk Edebiyatı’nda bir kadının psikolojik açıdan incelenmesi, istek ve tutkularının ön planda tutularak anlatılması açısından ilkler arasında yer alır.

5. Uğultulu Tepeler

Kış gecelerini ısıtacak 5 kitap içinde sonuncu olarak Uğultulu Tepeler’i ele alıyoruz.

Uğultulu Tepeler

Victoria dönemi orta sınıfın gösterişini ve yükselişini simgeleyen Uğultulu Tepeler (Rüzgarlı Bayır), 19.yy’da yazılmış bir romandır. Kadın yazarlara hoş gözle bakılmadığı bu dönemde, Emily Bronte tarafından kaleme alınan tek kitaptır.

Kitap, Catherine ve Heatcliff arasıdaki ilişkiyi konu alır. Aşkla nefretin, sadakatle ihanetin, iyi ile kötünün iç içe geçtiği bu roman, masum bir romantizmin çok ötesindedir. Genel olarak eserde aşkın, intikama dönüşmesiyle yaşanan trajediler anlatılır. Birçok filme ve oyuna uyarlanmıştır.

Kış gecelerini ısıtacak 5 kitap başlığı altında ele aldığımız bu eserler birçok kitle tarafından okunmuş, beğenilmiş ve klasikler arasında yerlerini almışlardır. Bu eserlere kütüphanenizde yer vermenizi tavsiye ederim. kitapyurdu , D&R gibi birçok kitap sitesinden temin edebilirsiniz.

Kitaplara ilginiz varsa bu yazılarım da hoşunuza gidecektir.

Ne düşünüyorsunuz?