Çizelim,  Genel,  Öğrenelim

Kendimce Çiziyorum

Kendimce Çiziyorum

Herkese merhaba!

Kendimce çiziyorum bölümlerine başlamış bulunmaktayız. Adım adım öğrendiğim, uygulamaya çalıştığım karakalem çalışmalarımı sizlerle de paylaşmak istiyorum. Öyleyse başlayalım.

Kendimce Çiziyorum

Kendimce Çiziyorum Bölüm 1

İlk olarak ne ile çizmek istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Resim yapmak için birbirinden farklı materyaller mevcut. Ben çizimlerime kurşun kalem ile başlamaya karar verdim. Çizim tahtası ya da şövale kullanmadım. Yemek yediğimiz masanın üzerinde çizmek benim için yeterliydi. Tabiki siz bir çizim tahtası ya da bir şövale alabilirsiniz. Kendiniz için en rahat çalışma şeklinin hangisi olduğunu bulana kadar hepsini sırasıyla da deneyebilirsiniz. Açıkçası ben de bu şekilde yapıyorum, deneyerek.

Başlamadan önce kullanabileceğimiz malzemelere genel bir bakış atalım;

  • Kurşun kalem
  • Katı grafik kalemi
  • Tükenmez kalem
  • Kalıcı mürekkep kalemi
  • Kömür kalem

Çizim tercihinizi bunlardan birini seçerek yapabilirsiniz. Ben kurşun kalem kullanmayı tercih ettim.

Kullanacağımız kağıda gelirsek pek çok kalınlıkta ve dokuda kağıt mevcut. Kağıtların özelliklerini ne kadar anlatmaya çalışsam da en önemli öğrenme yöntemi her birinde ayrı ayrı çalışmalar yapmaktır. Henüz kendim de çeşitli kağıtları kullanmaya geçmedim. Birlikte ilerledikçe farklı malzemeleri de deneyebiliriz. Ayrıca bir konudan daha bahsetmek istiyorum ki, malzemelerin kalitesi arttıkça fiyatı da aynı oranda artıyor. Bu nedenle başlangıç olarak benim yaptığım gibi bir kırtasiyeye gidip, normal bir resim defteri alabilirsiniz. Başlangıç için işe yarayacaktır.

Kendimce Çiziyorum

Bir noktadan daha kısaca bahsetmek istiyorum. Kalem tutuş tekniği. Öncelikle nerede çizim yaptığımıza bağlı olarak değişiklik gösterir; Şövale, çizim tahtası vs.

Birçok kaynakta birbirinden farklı kalem tutma tekniklerinden bahsediliyor. Bence bu, çizim tekniklerini öğrendikçe ve kendimizi tanıdıkça öğrenebileceğimiz bir konu. Şimdiden bu konu hakkında endişelenmemize gerek yok. Ama merak edenler için genel olarak kullanılan kalem tutma tekniğinden bahsedeyim. Kalemi yazı yazar gibi değil, bir fırça tutuyormuş gibi tutmalıyız. Tutarken ne çok sıkmalı ne de çok gevşek bırakmalıyız. Elimiz rahat olmalı.

 

Bu haftalık bu kadar. Gelecek hafta ‘Kendimce Çiziyorum‘ bölümüne kaldığı yerden devam edeceğiz. Kalemlerinizi ve resim defterlerinizi ayarlayın. Bir sonraki yazıya kadar Takipte Kalın…

 

 

Bir yorum

Ne düşünüyorsunuz?