Çizelim,  Genel,  Öğrenelim

Kendimce Çiziyorum Bölüm 4

Küb Çizimi ve gölgelendirme Küb Çizimi ve gölgelendirme

Gölgelendirme

     Karakalem çizim yaparken gerçekçi görünüm sağlayabilmenin yolu, gölgelendirme tekniğinin en doğru şekilde kullanılmasına bağlıdır.

  Gölgelendirmeye verdiğiniz önem mutlaka resmin kalitesini ve çizimin gerçekliğini etkileyecektir.

     Resim yaparken kullanılan malzemeler resmin kalitesini etkiler. Ne kadar kaliteli malzeme kullanırsanız o kadar kaliteli ürünler ortaya çıkar. Fakat şimdilik normal kalitedeki malzemeler de işimizi görür. Unutmayın, daha başlangıç seviyesindeyiz!

     Ben; A4 kağıdı, 2B ve 4B kurşun kalem kullanarak aşağıdaki resimleri çizdim. 

Küb Çizimi ve gölgelendirme Küb Çizimi ve gölgelendirme

     Gördüğünüz gibi, gölgelendirme ve tonlama, üç boyutluluk ve gerçeklik izlemini yaratmanıza yardımcı olur.

Gölgelendirmede Işığın Yönünü Belirlemek

     Gölgelendirme yaparken ışığın geldiği yönü belirlemek önemlidir. Işık kaynağına yakın olan kısımlar açık renkli, uzak olan kısımlar ise koyu renkli olmaktadır. Bunu çizimimize ne kadar doğru bir şekilde yansıtabilirsek o ölçüde gerçeklik etkisi elde etmiş oluruz.

     Gölgelendirme işlemine başlarken öncelikle ışık kaynağının yönünü belirlemek işimizi kolaylaştırır ve doğru tonlamayı yapmamıza yardımcı olur.

Çember çizimi ve gölgelendirme Çember çizimi ve gölgelendirme

Bir çember çizelim.

Çizgileriniz düzgün olmayabilir. Silmeyin ve yanlış olduğunu düşündüğünüz yerlerin üzerinden kalemle geçerek düzeltmeye, çizgileri olabildiğince düzgünleştirmeye çalışın. Bu şekilde hatalarınızı daha rahat görebilirsiniz.

Çember çizimi ve gölgelendirme Çember çizimi ve gölgelendirme

Gölgelendirmeye başlayalım.

Hilal şeklinde toplam alanın yarısından biraz daha fazlasını hafifçe gölgelendirin. Burada ben 2B kurşun kalem kullandım. Çizgileriniz kusursuz olmayabilir, pes etmeyin!

Çember çizimi ve gölgelendirme Çember çizimi ve gölgelendirme

     Kenara daha yakın ve daha küçük olan bir alanı daha koyu gölgelendirin. Ben burada 4B kurşun kalem kullandım.

     Resim yaparken rahat olmanız çok önemlidir. Sıkıldığınızı düşündüğünüz an bırakın. Resmin başından kalkın ve başka şeylerle uğraşın. Tekrar resim yapmak istediğinizde yeniden başlamanız en doğrusu olacaktır. Zoraki yapılan hiçbir işte ilerleme kaydedilemez çünkü.

Devam edelim.

Çember çizimi ve gölgelendirme

Hilal şeklinde koyu olarak gölgelendirdiğimiz alanın kenara yakın bölgesini daha da koyu gölgelendirin. Çemberden uzaklaştıkça solan yere düşen gölgeyi de ekleyin.

Çemberimiz şimdi daha çok bir küreyi andırıyor. Üç boyutluluk ve gerçeklik etkisini ilk resme göre daha fazla görebiliriz.

Daha fazlasını merak ediyorsanız…

Kendimce Çiziyorum Bölümleri

Burayı Tıklayın

Bir yorum

  • John Deere Z535M Review

    John Deere Z535M Review is on its quality. John Deere z535m Manual is easily understood by any consumer. John Deere Z535M Accessories are available. John Deere Z535M is making some serious money with the ZNYSE brand. This company is known for its quality lawn mower parts and accessories. These are sold in many different locations all over the world, but they are best found online. The company has several models that range from the smallest gas-powered lawn mower to the largest, which is the zero turn riding mower. ZNYSE is a division of the lawn care giant Deere, Inc. Other companies that sell John Deere Z535M products include Toro, Sharp, and others.

Ne düşünüyorsunuz?