Çizelim,  Genel,  Öğrenelim

Kendimce Çiziyorum Bölüm 8

Bir önceki bölümde gölgelendirme konusundan kısaca bahsetmiştim. Bu bölümde ise gölgelendirme tekniklerine ve nesne kompozisyonlarına değineceğim. Hazır mıyız? Bence hazırız :))

Gölgelendirme Teknikleri

Gölge ve ışık etkisini en iyi şekilde verebilmek için tonlama yapmak önemlidir. Eliniz alışana kadar bol bol alıştırma yapmanız gerekir. Başlarda yavaş olduğunuzu fark edebilirsiniz, pes etmeyin, alıştırma yaptıkça hızlanacaksınız.

Aşağıdaki slaytta alıştırma yapmak için benim de çizdiğim çalışmalar var. Önce birbirine paralel çizgiler çekerek başlarsanız adım adım ilerlemede size yardımcı olacaktır. Şu sırayla yapabiliriz:

  1.  Birbirine paralel tek sıra çizgiler çizin
  2. Birbirine paralel ama yönleri farklı 2 katmanlı çizgiler çizin
  3. Yönünü kendiniz belirlediğiniz çizgileri 3 farklı katman olacak şekilde birbiri üzerine çizin
  4. Çizgileri 4 farklı katman olacak şekilde birbiri üzerine çizin
  5. Bir desen belirleyin ve o deseni çizin
  6. Rastgele yönlere bakan rastgele çizgiler çizin
  7. Sık aralıklı çizgiler çizin ( kalemi çok bastırmayın ) daha sonra parmaklarınızın biriyle bu çizimi kendi etrafında dağıtın
  8. Önce düz çizgiyle başlayıp sonra noktayla devam eden koyu tondan açık tona doğru çizgiler çizin. ( Koyu tonlar için kalemi daha baskın kullanırken açık tonları elde etmek için kalemi daha az bastırmak yeterli olacaktır. )

Ne yapacağınızı anlamadıysanız kafanıza göre çizin :)) YA DA aşağıdaki resimlerde benim çizmiş olduğum örneklere bakarak çizmeye başlayabilirsiniz.

Daha geniş bir alanı daha hızlı gölgelendirmek için kalemin ucunun kenarlarını ( kalemi kağıda paralel tutarak ) kullanabilirsiniz.

Nesne Kompozisyonu

Çevremizde bulunan birçok malzemeyi kullanarak kompozisyon oluşturabiliriz. Masa-sandalye, çiçekler, bardaklar,biblolar…

Bir kişiyi elinde kahve fincanı bir taraftan kitap okurken diğer taraftan telefonuyla uğraştığını ve daha sonra bu malzemeleri yan yana gelecek şekilde koyduğunu düşünelim. İşte, çizilecek bir kompozisyon oluşturduk bile. 

Burada önemli olan nesneleri ne kadar doğru çizdiğimiz değil, nesnelerin şekillerinin, oluşturdukları açıların ve desenlerinin nasıl olduğudur. Bu kompozisyonu istediğiniz şekillerde düzenleyebilirsiniz. Çizerken sadece bakmayın, görmeye çalışın!

Karakalem çizimleri ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız, karakalem çalışmalarına merakınız varsa buraya tıklayın.

Ne düşünüyorsunuz?