Çizelim,  Genel,  Öğrenelim

Kendimce Çiziyorum Bölüm 5

Kendimce çiziyorum bölümlerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu bölümde oval çizimlerinden bahsedeceğiz ve nesneleri çizmeye başlayacağız.

Karakalem Çizimi Ovaller

Ovaller, kenarlarında düz hatlar bulunmayan kesintisiz eğrilerdir.  Açı yapmazlar. Oval çizerken yatay ve dikey eksende bölünen dört çeyrekten oluştuğunu düşünün. Bu çeyrekler birbirinin aynısı değilse ovalinizde bir hata var demektir. Çizim yaparken bu ayrımı fark edebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Oval çizmek, karakalem çizimlerine başlarken öğrenmek zorunda olduğumuz konulardan biridir. Bu konuda gerekli yetkinliğe ulaşana kadar pratik yapmak gerekir. Aşağıdaki resimdeki oval örneklerini çizerek pratiğe başlayabilirsiniz.

 

  Ovalin genişliğindeki değişiklik sizin nesneyi gördüğünüz açıyla bağlantlı olarak değişiklik gösterir. Göz seviyesindeyken bir çemberin yatay bir çizgiymişcesine görünmesi gibi.

Nesne aşağı indirildiğinde ovalin genişliğinde değişme olmamasına rağmen derinliğinde artış olur.

Basit Nesnelerin Karakalem Çizimleri

Kendinize basit bir ev eşyası seçin. Bardak, vazo, kavanoz vs. Ne isterseniz seçebilirsiniz, yalnızca çok karmaşık olmamasına dikkat edin. Rahatça görebileceğiniz bir yere nesneyi yerleştirin ve dikkatlice bakın.

Yüksekliğine, kenarlarına, yuvarlak mı düz mü olduğuna, açılı bir yapıya sahip olup olmadığına, ışığı nereden aldığına, rengine ve dokusuna iyice bakın. Bunu yapmaktaki amaç nesneyi ilk önce gözlerimizle çizmemizdir. Nesneyi sadece bir şekil, bir renk alanı ya da aydınlatılmış bir form olarak düşünmemizi sağlar. Çoğu ressam çizeceği nesnelere bu şekilde yaklaşır.

Örneğin bir kavanoz çizerken gördüğümüz sadece şekil, renk, doku ya da form olmalıdır. Bu durumu gözlerimizle fotoğraf çekmek olarak adlandırabiliriz.  Bilinçli olarak ne kadar az şey düşünürsek o kadar çok şey görürüz.

Çizeceğimiz nesneyi göz hizasında konumlandırıp mümkün olduğunca doğru çizmeye çalışalım. Elimiz ve gözümüz bir uyum içine girene kadar bu alıştırmaya devam edeceğiz.

Bize engel olacak şey, elimizin sakarlığı ve gördüğümüz hakkındaki düşüncelerimizdir. Bu yüzden gördüğünüzü yorumlamaya çalışmayın, sadece GÖRÜN!

Nesneyi Çizerken Hataları Nasıl Düzeltirim?

Çizdiğiniz nesnede hangi noktaların doğru, hangi noktaların yanlış olduğuna bakmak için taslağınızı kaldırıp bakın. Bu sayede başınızı hareket ettirmeden çizdiğiniz nesneyi görmüş olacaksınız. Hatalı olduğunu düşündüğünüz bölümleri çizgileri SİLMEDEN düzeltin. 

İstediğiniz şekle ulaşıncaya kadar çizgileri düzeltmeye devam edin. Hatalı çizgileri silmeden düzeltme yapmak hatalarınızı görmenizi kolaylaştırdığı gibi aynı hatalı çizgileri yapmanızı da engeller.

Göz, kıyaslamayı sever. Çizgilerin ne kadar karmaşık olduğu göz için önemli değildir, çünkü göz doğru çizgilere yönelmeye ve hatalı olanları görmezden gelmeye meyillidir. Muhteşem ölçümler yapan gözlerinize güvenin.

Konunun devamı bir sonraki bölümde olacak. Alıştırma yapmaya devam edin ve Kendimce Çiziyorum Bölüm 6’yı kaçırmayın!..

Şiddetli ışık tatsızdır, çok gölge görmeye engel olur, her ikisinin de ortası iyidir.

Karakalem çizime merakınız mı var?

Ne düşünüyorsunuz?