kendimce çiziyorum
Çizelim,  Genel,  Öğrenelim

Kendimce Çiziyorum Bölüm 2

Kendimce Çiziyorum Bölüm 2, bu hafta basit alıştırmalara başlıyoruz. Öncelikle elimizi kaleme ve kağıda alıştırmalıyız. Ne kadar pratik yaparsak o kadar gelişim gösteririz. 

Karakalem çizimin diğer türlere göre hem kolay hem de zor tarafları var. Tek renk skalasına sahip oluşu bu zorluğu ve kolaylığı beraberinde getiriyor. Adım adım ilerleyerek her bir zorluğu avantaja çevirebiliriz. Bunun için yapılması gereken ilk şey, basitten karmaşığa çizim periyodu belirlemektir.

Kendimce Çiziyorum Bölüm 1 yazımda gerekli olan temel malzemelerden bahsetmiştim. Bölümler ilerledikçe kullanacağımız malzeme çeşitleri de farklılıklar göstererek artacaktır. Daha önce de bahsettiğim gibi şimdilik bir kalem, bir silgi ve sıradan bir resim defteri yeterli olacaktır.

Resim defteriniz yoksa endişelenmeyin. Bu bölümdeki çalışmalar için çok da gerekli değil. Bugün elimizi çizgi çizmeye alıştıracağız.

Basitten Karmaşığa Karakalem Çizimleri

Bugün ilk çizimlerimize başlıyoruz!..

İlk olarak basit şekilleri çizmeye başlıyoruz. Öncelikle, şekilleri çalışırken büyük çizmeye çalışın. Ne kadar büyük olursa düzeltmesi de o kadar kolay olur. İstediğiniz her yerde çizim yapabilirsiniz, yeter ki kağıdın altındaki yüzey pütürlü olmasın.

Evet, ilk önce geometrik şekillerle başlıyoruz. Basitten karmaşığa. Hata yapacağınızdan ya da kötü görüneceğinden korkmayın. Alttaki resim benim çizimlerimden biri. Ne kadar profesyonel göründüğü ortada!

şekiller

Bunları yaparak elin ve gözün uyumunu sağlamaya çalışıyoruz. Elimiz ve gözümüz birlikte hareket etmeyi öğrenmeli. Gözümüz, kalemin kağıtla buluştuğu noktaya odaklanmalı. Başlarda zor gelebilir, dikkatiniz dağılabilir. Pes etmeyin! 

Dikkatinizin dağılıp dağılmadığını, çizgilerinizin ne kadar düzgün olup olmadığına bakarak anlayabilirsiniz. Unutmayın! Elimiz ve gözümüz bir bütün olmalı.

kendimce çiziyorum-şekiller

Evet, harikasınız!

Alıştırma yapmaya devam edin. Bundan sonraki her çizim çalışmamızdan önce bu alıştırmaları yapıyoruz. Ortalama beş dakikamızı bu çizimlere ayırarak pratik yapıyoruz. 

kendimce çiziyorum-çizim3

Kimse sizden cetvel yardımıyla çizilen muntazam çizgiler beklemiyor. Bu sizin eseriniz. Hiçbir yardımcı malzeme kullanmadan mümkün olan en iyi çizgileri çekebilmeyi başarmak bu alıştırmanın hedefi. Kendinizden memnun olana kadar elinizi çalıştırmaya devam edin.

Bölümleri sırayla okumanızı ve alıştırmalarınızı aksatmamanızı öneririm. Bugünlük bu kadar. Kaldığımız yerden devam edeceğiz. Takipte kalın.

Bir yorum

  • John Deere Z535M Review

    John Deere Z535M Review is on its quality. John Deere z535m Manual is easily understood by any consumer. John Deere Z535M Accessories are available. John Deere Z535M is making some serious money with the ZNYSE brand. This company is known for its quality lawn mower parts and accessories. These are sold in many different locations all over the world, but they are best found online. The company has several models that range from the smallest gas-powered lawn mower to the largest, which is the zero turn riding mower. ZNYSE is a division of the lawn care giant Deere, Inc. Other companies that sell John Deere Z535M products include Toro, Sharp, and others.

Ne düşünüyorsunuz?