Genel,  İnceleyelim,  Sanatçı

Eşsiz Bir Ses: Dimash Kudaibergen

Müthiş Bir Ses Aralığına Sahip Olan Dimash Kudaibergen Kimdir?

Tam adı: Dinmukhamed Kanatuly Kudaibergen
Ayrıca :

  • Димаш ( Kazakça yazılışı, Dimaş diye okunuyor)
  • Dimash quadaibergen
  • Dimash Kudaibergenov ( Rusya’da bu şekilde)

Doğum Tarihi: 24 Mayıs 1994

Doğum Yeri: Aktobe, Kazakistan

Seslendirdiği Türler : Pop, Klasik, Folk, Dünya

Şarkıcı-söz yazarı, birden fazla enstrüman çalıyor. Dombra, piyano, bateri, gitar, ksilofon çaldığı enstrümanlar arasında.

Altı oktav ses aralığına sahip şarkıcı.

24 Mayıs 1994’te Kazakistan’ın Aktobe kentinde müzikle iç içe bir eilede doğdu.Büyükbabası profesyonel dombra çalıyordu, büyükannesi şarkıcıydı.

Ebeveynleri Kanat Kudaibergenuly Aitbayev ve Svetlana Aitbayeva’dır.

Babası Kanat daha önce bölgesel Aktobe Kültürel Kalkınma Kurulu’na öncülük etti.

Annesi Svetlana , Aktobe Filarmoni Derneği’ndeki soprano şarkıcısı.Aktobe Bölgesinde Sosyal ve Kültürel Gelişim Daimi Komitesi Üyesi (Aktobe Bölgesi’nden Maslikhat Milletvekili) ve Stobe Çocuk Atölyesi Sanat Yönetmeni olarak görev yaptı.

Her iki ebeveyni de Kazakistan hükümeti tarafından Onur Müzik Sanatçıları ünvanı aldı.

Dimash Kudaibergen’in hayatı ile ilgili merak ettikleriniz için buraya tıklayabilirsiniz.

“Müzik benim yaptığım şey değil, benim olduğum kişi” ( Anon)

                       Dimash Kudaibergen 

 

Müzik alanında yetenekli olan

Dimash Kudaibergen, 5 yaşında piyano ve şan dersleri almaya başladı. 

2014 yılında opera bölümünden mezun oldu, Jazz ve Pop alanlarında da eğitim gördü. Müzik kompozitörlüğü ile ilgili lisansüstü eğitim almaya devam ediyor.

Dimash Kudaibergen, 2016 yılında Kazakistan’ın Kurucu Devlet Başkanı ödülü ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in özel bursuna layık görüldü. 

Çin’in Grammy’si sayılan China’s 24th Top Music Award’de ‘’En İyi Asyalı Şarkıcı’’ seçildi. ‘’Yurtdışında En Popüler Şarkıcı’’da dahil olmak üzere pek çok ödül aldı.

 

 

 

Bariton, tenör ve soprano ses aralıklarını rahatlıkla kullanabilen Dimash Kudaibergen, 6 oktavlık ses aralığına sahip olduğu bilinen yetenekli söz yazarı ve şarkıcı; birçok farklı dilde şarkı söyleyebiliyor. Bu diller arasında; anadili olan Kazakça dilinin yanı sıra Rusça, Mandarince, İngilizce, Fransızca, Ukraynaca, İtalyanca, Sırpça, Almanca ve İspanyolca gibi diller de bulunuyor.

 

2013 yılında Türkiye’ye gelen sanatçı, Denizli’de düzenlenen Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali’nde Gesi Bağları’nı seslendirmişti.

Henüz 25 yaşında olan, Kazakistan’da katıldığı yarışmalardan aldığı birinciliklerle kariyeri doğrultusunda ilerleyen Dimash Kudaibergen, 2017 yılında Çin’de düzenlenen ve 14 aşamadan oluşan profesyonel şarkıcıların yarıştığı ‘’The Singer’’ yarışmasına katıldı.Dimash’in tanınırlığı bu yarışma ile başladı. C2 notası gibi bas seslerden e6 gibi soprano notalarına hiç zorlanmadan çıkabilen sanatçı insanların dikkatini üzerinde toplamayı başardı. Sıradışı sesi ile pek çok aşamayı birincilikle tamamlayıp finalde ikinciliği kazanarak dünya çapında üne kavuştu.

Mart 2017’de Dimash, ERC Chinese Top Ten Ödülleri’nde “En Popüler Asya Şarkıcısı” ödülünü kazandı. Ödül töreninde “S.O.S. d’un terrien en détresse” şarkısını seslendirdi.

Ödüller

Kazakistan ‘Aynalayin’ Yarışması – Kazananı (Piyano)

Uluslararası ‘Baikonur’un Sesli Sesleri’ Festivali  Kazananı

Kazakistan Cumhuriyetçi Genç Sanatçılar ‘Zhas Kanat’ yarışması – Grand Prix Kazananı

Uluslararası TV Yarışması ‘Oriental Bazaar’, Belarus  Kazananı

Birinci Uluslararası Festival ‘Makin Asia’, Kırgızistan – Grand Prix Kazananı

Uluslararası Sanat Festivali ‘Slavianski Bazaar’ – Grand Prix Kazananı

‘Kazakistan Gençlik Ödülü ‘Darin’ ödülünü aldı.

‘Yılın Şarkıcısı’ için ‘Yılın İnsanları’ ödülünü aldı.

‘Pop Artist’ için ‘Halkın Favorisi’ Ulusal Ödülünü aldı.

“Kazakistan halkının birliğinin güçlendirilmesine değerli katkı” için Kazakistan Cumhurbaşkanı’ndan “Onur Belgesi” verildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı tarafından “2016 Kültür Alanında Liderlik” için devlet teşviki verildi.

2016’da Kazakistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıldönümünü kutlamak için ‘Unutulmaz Gün’ adlı Konser Turu (Kazakistan’da satılan 25 konser ve Rusya’da 2 konser)

Onur Anası ( 2017 Kış Universiade açılış töreni Almatı, Kazakistan)

Expo 2017 , Astana, Kazakistan

Bastau ( Kazakistan’da 2017 ‘de ilk büyük kişisel konser)

Gakku TV Network tarafından (Almatı’da kamu konseri)

    

       2019 Şubat ayında The World Best yarışmasına katıldı.’ SİX OCTAVE MAN’ diye tanıtılan yarışmadan çocuklarla yarışmak istemediğini, onların önünü açmak istediğini söyleyerek kendi isteğiyle ayrıldı. ( Zaten benim için yarışma tam bir fiyaskoydu. Dimash’ın performanslarını kesip, Kazakça söylediği parçayı yayınlamadılar bile. Yarışmadan çekilmeseydi birinciliği kesindi.)

       

       Şu an 25 yaşında olan Kazakistanlı Dimash Kudaibergen yaptığı şarkılar, konserler ve gösterilerle başarısını artırmaya, yeteneğine her geçen gün daha çok hayran bırakmaya devam ediyor. 

4 Yorum

  • John Deere Z535M Review

    John Deere Z535M Review is on its quality. John Deere z535m Manual is easily understood by any consumer. John Deere Z535M Accessories are available. John Deere Z535M is making some serious money with the ZNYSE brand. This company is known for its quality lawn mower parts and accessories. These are sold in many different locations all over the world, but they are best found online. The company has several models that range from the smallest gas-powered lawn mower to the largest, which is the zero turn riding mower. ZNYSE is a division of the lawn care giant Deere, Inc. Other companies that sell John Deere Z535M products include Toro, Sharp, and others.

  • Friday Night Funkin Music Notes

    If you enjoy music, you will love Friday Night Funkin Music Notes. This Friday Night Funkin Music Notesgame is a hidden object adventure game. You will have to find the musical notes in eight different levels. There are different time limits so you must be fast to find all the notes. If you click in the wrong spot, you’ll lose 5 seconds. You’ll have to work quickly to solve every puzzle before the time runs out!

Ne düşünüyorsunuz?