Genel,  İnceleyelim,  Sanatçı

Dimash Kudaibergen

2017 yılında Çin’de düzenlenen, 14 aşamadan oluşan profesyonel şarkıcıların yarıştığı ‘’The Singer’’ yarışmasına katılan ve birbirinden muhteşem performanslar sergileyerek geniş bir hayran kitlesi edinen Dimash Kudaibergen, 24 Mayıs 1994 yılında Kazakistan’da doğdu. Bariton, tenör ve soprano ses aralıklarını rahatlıkla kullanabilen Dimash Kudaibergen, 6 oktavlık ses aralığına sahip olduğu bilinen yetenekli söz yazarı ve şarkıcı; birçok farklı dilde şarkı söyleyebiliyor.

Sıra dışı sesi ile pek çok aşamayı birincilikle tamamlamasına rağmen finalde ikinciliği kazandı, ancak bu dünya genelinde üne kavuşmasında başlangıç oldu.

Dimash kudaibergen

D.Q.

Dimash Kudaibergen yetenekli, geniş bir ses aralığına sahip Kazak şarkıcı. Sanatla iç içe bir aile ve sanata adanmış bir hayat. Hayallerinin peşinde emin adımlarla ilerleyen parlak bir yetenek.

Dimash Kudaibergen Hakkında

Doğumundan önce, ailenin 90 yaşındaki bir arkadaşı, doğacak olan bebeğe Mukhamed (Mohamed) ismi ile seslendiğini anlatan bir rüya gördüğünü söyledi. Ailesi Dimash’a, bu onurlu ismi kullanmaktan rahatsız olduğu için Dinmukhamed Kanatuly Kudaibergen adını verdi.   

 • Adı: Dinmukhamed: ‘peygamberin oğlu’
 • Kanatuly: ‘Kanatlı’ 
 • Kudaibergen: ‘Tanrı’dan hediye’

Herkes tarafından Dimash Kudaibergen olarak biliniyor. 

24 Mayıs 1994’de doğan Dimash ailenin büyük oğlu olarak, geleneksel Kazak kültürüne göre yetiştirilmek üzere büyük babasına teslim edildi. Onlara ‘Anne ve Baba’ diyor. Ebeveynleri Kanat  Kudaibergenuly Aitbayev  ve Svetlana (SvetaAitbayeva küçük kız kardeşi Raushan ve erkek kardeşi Abilmansur (Mansur). Bütün aile Batı Kazakistan‘daki Aktobe‘de yaşıyor. 

 

Dimash İle İlgili Röportajlar

Videoyu oynat

 ‘Bir kuşun kanatsız yaşayamayacağı gibi, bir insan da hayalsiz yaşayamaz‘ 

Dimash müzisyen bir ailede doğduğunu, şarkı söylemediği ya da şarkıcı olmak istemediğini söylediği herhangi bir anı hatırlamadığını dile getiriyor.En sevdiği oyuncaklarının ses kasetleri olduğunu, gittiği her yere onları da beraberinde götürdüğünü ifade ediyor. Annesi, uyurken bile onları paketlemek için almaya çalıştığında ağladığını, onları bazen bir kamyona ve treylere koyup sahnesi olarak hayal ettiğini söylüyor. Ayrıca anaokuluna gitme düşüncesiyle sıkıntılı hale geldiğini ve müzik aletlerini yanına alıp alamayacağını sorduğunu ifade ediyor.  

Dedesi müzik tutkusunu fark edip onu 5 yaşında piyano ve şarkı dersleri aldığı müzik okuluna kaydettirdi. Dimash, annesinin bacak ağrısı çekmesine rağmen onu her gün dersine götürme konusundaki kararlılığını ve iki saat nasıl beklediğini ve bir günü bile nasıl kaçırmadığını anlatıyor.

Annesi Sveta, farklı sanatçıların şarkılarını nasıl analiz ettiğini, performanslarını ve hareketlerini taklit ettiğini anlatıyor. Her zaman sahnede olmak istediğini ve performanslarının sonunda onlara katılmak için sık sık sahneye koştuğunu söylüyor. Müziğin her zaman tutkusu olduğunu ve kendi kendine güdülen ve öğrenmeye motive olduğunu söylüyor. 

“Müzik eğitiminin yanı sıra, Dimash mükemmel bir öğrencidir ve çok çalışkandır, yüksek dereceli dersler aldı. Ana dilleri Kazakça ve Rusça’dır. Özellikle ‘Kelimeler Kitabı’ yazarı Kazak şair, besteci ve filozof olan Abai Kunanbaev‘in eserlerini okumayı çok seviyor.” 

Müziğin yanı sıra, Dimash sporu özellikle tekvando, futbol, basketbol ve yüzmeyi seviyor. Büyük Kazak yazar ve şairlerinin eserlerini çok sever (konuşurken sık sık alıntılar yapar) ve şiir yazmıştır. Düşünceli, olgun, kusursuz görgü ve sosyal becerilere sahip yetenekli bir gençtir. 

Dimash’ın müzik yetenekleri ailesi ve öğretmenleri tarafından beslendi, desteklendi ve geliştirildi. Düzenli olarak tüm türlerin konserlerine alındı, müzikal yarışmalara girdi, bir koronun parçasıydı ve birçok sanatsal etkinlikte sahne aldı. Dombra, piyano ve davul gibi birçok müzik aleti çalmayı ve müzik aranjmanı yapmayı öğrendi. Yenilikleri seven yönüyle, öğrendiği ve sürekli olarak bilinen ve kabul edilen müzikal sınırları zorlayıcı işler yapmaya çalışıyor. En iyi vokal antrenörlerinden dersler aldı  ve klasik ve opera tarzına hakim olmaya başladı. Kazakistan’ın müzikal seçkinleri tarafından eğitildi ve denetlendi. Müzikal çalışmalarına üniversitede devam etmeye karar verdi ve opera çalışması bekleniyordu; bu nedenle, bilgi, anlayış ve deneyimlerini geniş bir yelpazeye yaymak istediğinde sürpriz oldu. 

 Aiman Musakhodzhay (Kazak Ulusal Sanat Üniversitesi Rektörü): 

 “Erken başladığında, Dimash’i seçtiği platformun yeteneği için yeterli olmadığı ve Opera’yı seçerek parlak bir şekilde parlayabileceği konusunda ikna ediyorduk. Astana Opera Tiyatrosu için çalışabileceğini ve iyi bir kariyere sahip olabileceğini önerdik. Onlara, “Sesimin menzilini denemek istediğimden daha ilginç olacağı için kasıtlı olarak bu yönü seçtim” dedi. 

 Maira Dauletbakova (Kazakistan’ın Onur Sanatçısı) şöyle diyor: 

 “İnsanların % 1’in yetenekli olduğunu, diğer% 99’un ise çok çalıştığını söylüyor. Dimash‘ın iyi bir özelliği, çok çalışkan olması. Asla ‘Tamam, bunu yaptım, başardım, bu kadar yeter‘ dediğini duymadınız. Kişi her zaman aradığını görebilir. ” 

 

Maira Mukhamedkyzy (Kazakistan’ın Şeref Sanatçısı) ve Mentor , bir hakimler panelinde olduğunu ve Dimash’ın ilk defa söylediğini duyduğunu hatırlatıyor: “O anda şimdi en iyi şarkıcılarımızdan birine sahip olduğumuzu hissettim… Şarkıyı bitirdiğinde ona ‘seninle düet yapacağım‘ dedim. Çok heyecanlandım… temiz bir soluk gibi hissettirdi… doğru zamanda insanlara gerçek sanat, yetenek ve sesin ne olduğunu gösterecek. Güzelliğin ve zarafetin gerçekte nasıl göründüğünü anlayacağız. Ve her şey bir kişiye dahil edilir. Bize bir melek gönderilirken, yukarıdan bir hediye olduğunu varsayabiliriz.” 

Dimash için 2015 yılı önemli bir dönüm noktası oldu. Beyaz Rusya Vitebsk’te düzenlenen XXIV Uluslararası Sanat Festivali ‘Slavianski Çarşısı‘na katıldı. Bu yarışmaya yirmi bir ülkeden yarışmacı katıldı ve tüm BDT ülkelerinde (Bağımsız Devletler Topluluğu – eski Sovyet Cumhuriyetleri) canlı yayınlandı. 10 yaşından beri hayalini kurduğu, bu etkinlikte ülkesini temsil etmek istediği bir rüyayı gerçekleştirdi. ‘Daididau‘ (Kazak), ‘Opyat metel‘ (Rusça) ve ‘S.O.S‘ (Fransızca) olmak üzere yarışmada üç şarkı seslendirdi. Dimash, yarışma sırasında hastalanmasına rağmen performans göstermeye kararlıydı ve o kadar iyiydi ki, mükemmel puanlara yaklaştı ve Grand Prix galibi ilan edildi. Bu, hem kendi ülkesinde hem de BDT genelinde ününü oluşturdu. 

“Dimash güçlü bir karaktere ve güçlü bir irade gücüne sahip. Hasta olmasına rağmen bütün gücünü topladı ve zafer için gerekli her şeyi yaptı. Bunu görünce ağladım. Mutluluktan ağladım. ”    Maira Dauletbakova 

Dimash Kudaibergen hakkında daha fazla bilgi almak için Eşsiz bir ses:Dimash Kudaibergen yazıma da göz atabilirsiniz.

11 Yorum

 • Stone Grinder

  Coffee Grinder Walmart Canada is available for users. Coffee Grinder Walmart Price is affordable. Coffee Grinder Walmart Manual is clear how to use it. One of the newest gadgets that hit the market recently is the Coffee Grinder from Walmart. So what makes this coffee grinder from Walmart so unique?

 • Coffee Grinder

  If you are looking for a coffee grinder, it is probably time to look at two of the most popular ones out there. These two products are the Coffee Master Gaggia Platinum Plus grinders and the KitchenAid Artisan Series 3rd generation steel grinder. With the prices being comparable, which one do you think will be the better choice? Well, each of these product grinders is as good as the other in its own way. So, which one you choose depends on your preferences and needs.

 • Drills

  Many reviews for different machines will focus on how large the grinder is. It will be important for you to note that this machine’s name is derived from the Phoenicians Phoenician Paper Mill. What makes this mill so special is that it is used for grinding paper and crushing ice cream, cakes, dough, nuts, and several other products. If you enjoy doing multiple tasks, or even grinding paper as well, then this machine may fit your needs quite well.

 • John Deere Z535M Review

  John Deere Z535M Review is on its quality. John Deere z535m Manual is easily understood by any consumer. John Deere Z535M Accessories are available. John Deere Z535M is making some serious money with the ZNYSE brand. This company is known for its quality lawn mower parts and accessories. These are sold in many different locations all over the world, but they are best found online. The company has several models that range from the smallest gas-powered lawn mower to the largest, which is the zero turn riding mower. ZNYSE is a division of the lawn care giant Deere, Inc. Other companies that sell John Deere Z535M products include Toro, Sharp, and others.

 • Friday Night Funkin Music Notes

  If you enjoy music, you will love Friday Night Funkin Music Notes. This Friday Night Funkin Music Notesgame is a hidden object adventure game. You will have to find the musical notes in eight different levels. There are different time limits so you must be fast to find all the notes. If you click in the wrong spot, you’ll lose 5 seconds. You’ll have to work quickly to solve every puzzle before the time runs out!

Ne düşünüyorsunuz?