squid game-sanatpencerem.com
Film,  Genel,  İnceleyelim

Çocuk Oyunlarına Yeni Bir Bakış Açısı: Squid Game

Squid Game, geçtiğimiz günlerde birinci sezon finalini yayınladı. Güney Kore yapımı olan ve dünya çapında ses getiren dizi hakkında merak edilenleri sizler için derledim. Diziyi izlememiş olanlar için uyarı! Yüksek seviyede spoiler içerir.

Netflix’de yayımlanan ve 2.ci sezonu sabırsızlıkla beklenen dizi; oyunları, oyuncuları ve tüm gizemleriyle tartışmaların fitilini ateşledi. Çocuk oyunlarından esinlenilerek kurgusu oluşturulan ama içinde vahşeti, acımasızlığı, çaresizliği ve yaşama isteğini anlatan diziyi sevenler kadar eleştirenler de hat safhada bulunuyor. İlk bölümüyle tüm ilgileri üzerinde topladı ve yeni bir akımın önünü açtı. Bunun sonucu olarak birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Peki, anlatılan ne?

Squid Game Sadece Bir Çocuk Oyunu

Hwang Dong-hyuk’un yazıp yönettiği dizi, 28 gün içinde 111 milyon izleyiciye ulaştı ve dünya çapında ses getirdi. Dizi, 6 tur oynanacak çocuk oyunları sonucunda kazanana büyük para ödülü vadediyor. Ölümle sonuçlanan bu yarışmalara katılan 456 oyuncu var. Bir kısmı yaşadıkları zorlukların neticesinde çaresizce paraya ihtiyacı olan kişiler. Diğer bir kısım ise suçlulardan oluşuyor.

Yeşil ışık, kırmızı ışık-Squid Game

Takım Oyunu Hiç Böyle Oynanmadı

Türkçe’ye Kalamar Oyunu olarak çevrilen Squid Game dizisinde çocuk oyunları oynanıyor. Bu nedenle en fazla ilgi çeken aynı zamanda en çok eleştiriyi beraberinde getiren husus bu oyunların kullanılarak insanların öldürülmesi oldu. Sonunda 1 kişinin kazanacağı büyük para ödülüne sahip olmak için oynanması gereken 6 oyun var. Oyunlardan bir kısmı bireysel bir kısmı da takım oyunlarını içeriyor. Buraya kadar her şey normal. Takım oyunu olsa bile bireyselliğin hat safhada olduğu oyunları kazanmak için ise takım arkadaşınızı gözünü kırpmadan harcamak zorundasınız; aksi halde harcanan siz olursunuz. Çünkü bu oyunlarda başarısız olanlar öldürülüyor.

Squid Game oyun sıralaması şu şekilde:

  • Kırmızı ışık, yeşil ışık
  • Şeker kalıbı oyunu
  • Halat çekme oyunu
  • Misket oyunu
  • Cam köprü oyunu
  • Kalamar oyunu

Çocuk Oyunlarıyla Verilen Mesajlar

17 Eylül’de yayınlanan ilk bölümüyle artan ilginin neticesinde bütün gözler Squid Game dizisinde. Dizide, gizli mesajlar verildiğini ileri sürenler ve bunların sadece komplodan ibaret olduğunu ifade edenlerin görüşleri ikiye ayrıldı. Squid game kartları diye tanımlanan davetiyelerden oyuncu sayısına kadar, diziyi didik didik edenler subliminal mesajların olduğunu ileri sürüyor.

Tüm bu tartışmaların ışığında akıllara takılan soruların içerikleri şunları içeriyor:

Çocuk oyunları kullanılarak verilen mesajla verilmek istenen gerçekten farklı mı? Squid Game dizisinde gizemli mesajlar mı var? 2.ci sezon çekilecek mi? Tüm bunlara değindiğim bir sonraki yazım için tıklayın.

Ne düşünüyorsunuz?

%d blogcu bunu beğendi: